Vyhledávání

Kontakt


Knihovna Václava Čtvrtka
"Jivínský Štefan"
Denisova 400
506 01 Jičín

jivinskystefan@seznam.cz

 

Nominace na  Jivínského Štefana  za rok 2023

 

 

Počin roku 2023

 

Bičišťová Olga

Za vyprávění a vzpomínky přednesené s velkou skromností, pokorou i noblesou v soboteckém pořadu Šrámkovské matiné.

 

Bílková Eva

Historička a neúnavná podporovatelka zájemců o minulost a současnost Jičínska, zejména samotného města Jičín. Za komentovanou procházku na téma jednání o protinapoleonské koalici v roce 1813, která probíhala na zámku v Jičíně a kterou připomínala i expozice muzea v této místnosti.

 

Bílková Eva

Za komentované procházky po jičínském hřbitově a za zájem o hroby významných osobností. Na základě jejího podnětu se začal řešit špatný stav místa posledního odpočinku ředitelů gymnázia Františka Šíra a Františka Lepaře i generála Jana Diviše. V roce 2023 upozornila na ohrožený hrob Augustina Seiferta, jehož dílo a činnost přesahovaly region.

 

Burkert Zdeněk a Jaroslav Bareš

Za publikaci Pekařské řemeslo a kominíci na Novopacku, která je výsledkem pečlivého studia v archivech a muzeích, dochovaných písemných záznamů i vzpomínek, pročítání literatury a nahlížení do různých souborů fotografií.

 

Církev československá husitská Hořice

Za zdařilý Večer chasidských příběhů v podání Pavla Hoška v synagoze i za další úspěšné akce věnované židovským i křesťanským tradicím a za připomenutí 81. výročí odsunu Židů z Hořic.

 

Církev československá husitská Hořice

Za uspořádání výletu „Život pod horami“ po trase: Památník J. A. Komenského a hrobka Harrachů v Horní Branné, Muzeum řemesel a Muzeum vánočních ozdob v Poniklé nad Jizerou.

 

Církev československá husitská Hořice

Za všechny akce v synagoze (Noc kostelů, Evropský den židovské kultury, Pietní připomínka odchodu hořických Židů, přednášky, koncerty a jiné), za snahu vrátit hořické synagoze její původní krásu.

 

Čížková Pavlína

Za zorganizování 23. ročníku festivalu Libáňský hudební máj – Foerstrovy dny. Obzvláště za epilog festivalu Domov můj – s kytarovými virtuosy Štěpánem a Janem Matějem Rakem, koncertem, který byl připomínkou 30. výročí vzniku České republiky, 105. výročí vzniku Československé republiky a konce Velké války.

 

Čížková Pavlína

Za zorganizování komentované prohlídky židovského hřbitova na Veselici s hebraistkou Terezií Dubinovou pro širokou veřejnost a žáky druhého stupně Základní školy a Mateřské školy Libáň 25. 5. 2023.

           

Čtení z místních kronik – pořadatelé

Akce připravovaná Kulturním a vzdělávacím centrem Kopidlno a kopidlenskou městskou knihovnou, hlavními organizátorkami jsou Michaela Havelková a Michaela Palečková. Za čtrnáct pokračování, která se uskutečnila od roku 2022. Čte se z nejstarší kroniky města, kopie zápisů připravuje Zdenka Gláserová z jičínského okresního archívu. Během čtení se promítá zápis a staré fotografie. Velice příjemná akce, která si našla své stále návštěvníky.

 

Doušová Lucie Eva

Hudební lektorka a harmonikářka. Za pořádání hudebních příměstských táborů ve Veliši.

 

Doušová Lucie Eva               2x

Hudební lektorka a harmonikářka. Za starost o harmonium z konce 19. století, které objevila v depozitáři rodu Schliků na zámku ve Vokšicích, Zjistila k němu historické údaje, nechala ho na své náklady restaurovat, postarala se o jeho představení veřejnosti na koncertech a o jeho umístění v Porotním sále jičínského zámku.

 

Erben Antonín

Za pořádání akce Léčení hudbou (duševní léčení). Jedná se o setkávání milovníků hudby a tance. Koná se každý měsíc, nejprve začala před několika lety v Židovicích, poté se přesunula do Běchar a odtud do Chotěšic. Dle tohoto vzoru se konají podobná „léčení" i v okolí. Zaujetí pana Erbena pro tuto činnost je obdivuhodné.

 

Fajstauerová Hana a Kořínková Jana        2x

Pracovnice Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Za text a výrazný podíl na přípravě knihy Biograf Český ráj 1923–2023, která na základě podrobného studia archivních dokumentů, zápisů v jičínské kronice, novinových článků a literatury i vzpomínek pamětníků přibližuje historii jičínského kina a přináší pohledy do současnosti. Významnou součástí knihy jsou fotografie, na jejichž výběru se autorky podílely. Vydavatelem reprezentativní publikace čítající na 260 stran jsou Kulturní zařízení města Jičína.

 

Faměrová Dagmar                2x

Kastelánka zámku Humprecht. Za úspěšné dokončení projektu revitalizace interiéru a exteriéru národní kulturní památky. Za vytrvalost a trpělivost při jednáních i během probíhající obnovy, s nimiž vše zvládala s noblesou sobě vlastní. Zámek byl v omezené míře otevřen i přes složité stavební a restaurátorské práce, což zvyšovalo náročnost provozu nejen na ni, ale i na celé osazenstvo. Přes mnohá nečekaná protivenství, která historické objekty vždy nachystají, nabízí Humprecht od 2. poloviny roku 2023 návštěvníkům příjemná překvapení.

 

Faměrová Dagmar

Za poutavý odborný výklad při prohlídce kostela sv. Máří Magdalény v Sobotce. Byl obohacen závěrečným zpěvem Jakuba Kazdy z Jičína.

 

Fikarová Hana

Za velký podíl na organizování kulturních akcí v Drahorazi – Sousedské posezení, Čarodějnice, Dýňování. Díky pár nadšencům jako je paní Fikarová, má i malá obec pestrý kulturní život.

 

Formanová Eliška

Starostka obce Bukvice a předsedkyně dobrovolného svazku obcí Mariánská zahrada. Za iniciativní přístup a důraznou snahu o řešení po léta odkládaného problému – ohrožené Lorety, centrálního bodu barokní komponované krajiny.

 

Gláserová Lebedová Zdenka

Za aktivní účast při poutní mši svaté ke svatým Petru a Pavlovi, Apoštolům v kostele v Drahorazi 2. července (zpěvácký spoludoprovod) a za výrazný podíl na přípravě slavnostního znovuvysvěcení drahorazského kříže, které se konalo po této pouti tamtéž na návsi před hřbitovem.

 

Hanušová Petra

Za zorganizování úspěšného ročníku festivalu Jičín – město pohádky v roce 2023.

           

Divadelní soubor J. K. Tyl Hořice

Za nastudování a několikeré provedení pohádky Sůl nad zlato v režii Štěpánky Fléglové a Zdenky Vaškovové.

           

Divadelní soubor Dobrovodští kohouti, z. s.

Za nastudování a mnohanásobné provedení klasické francouzské komedie Blbec k večeři. Hru předvedli nejen na domovské scéně v Dobré Vodě u Hořic, ale i v širokém okolí.

 

Havlíček Oldřich

Za sérii besed nad pohlednicemi s vyobrazením starého Jičína, pocházejícími z jeho vlastní sbírky. Vzbudily nevídaný zájem. V roce 2023 dokázal 3x naplnit sál Biografu Český ráj.

 

Hofman Vilém

Za zajímavou a erudovanou přednášku Čtyři bratři ve válečném soukolí, kterou měl 21. března 2023 v Městské knihovně Libáň.

 

Holmanová Dana a Vostřez Aleš

Za uspořádání krásné a úspěšné výstavy v hořickém muzeu nazvané Vánoce s vůní perníku, za velmi příjemný Perníkový večer, při němž účastníkům předvedli své umění – paní Holmanová zdobení perníků a pan Vostřez vyřezávání perníkových forem, to vše doplněné poutavým vyprávěním o perníku s moderátorem Janem Luštincem.

 

Hořický komorní orchestr a pěvecký sbor Bona vita

Za úspěšný koncert v hořickém muzeu 21. září 2023.

 

Hudba z ráje

Hudební festival, jehož uměleckou ředitelkou je operní zpěvačka, sopranistka Karolína Cingrošová. Společně se svým otcem, rozhlasovým a televizním moderátorem Václavem Žmolíkem každoročně přispívají k obohacení nabídky kvalitní kultury. Za skvěle promyšlený festivalový program odehrávající se na nejrůznějších místech Českého ráje, v kostelích, ale i v přírodě. Např. v Šolcově statku v Sobotce, v malebném prostředí Prachovských skal, na nádvoří jičínského zámku. Je také potěšitelné, že Václav Žmolík v rozhlasových nedělních Dobrých ránech nikdy neopomene zmínit Český ráj.

 

Chodějovská Eva

Za cyklus přednášek Černínská letní akademie s Evou Chodějovskou a jejími hosty. Netradičně byla nová zjištění interpretována také zahraničními badateli a přinesla překvapivé informace o stopách historie našeho domova na americkém kontinentu. Odborné poznatky představené v přístupné a obohacující formě nadchly všechny posluchače.

 

Jung Čestmír

Za výstavu autorských fotografií s názvem Střípky živé přírody z území jednoho dvorku a města Železnice. Výstava proběhla postupně ve Vlastivědném muzeu a galerii v Železnici, v sobotecké a libošovické knihovně. Pro mateřské školy byla doplněna vyprávěním a besedami s autorem.

 

Kábová Anna

Za vyprávění doprovázené promítáním dokumentárních snímků v Městské knihovně Fráni Šrámka v Sobotce o světovém skautském jamboree v Jižní Koreji, kterého se v loňském roce zúčastnila.

 

Klazar Josef

Za organizaci významné části programu Dne architektury 30. září 2023 v kostele Všech Svatých v Lázních Bělohradě, kde přednesl úvodní příspěvek k historii kostela a provázel další program zaměřený na historii krypty, nálezu a zhodnocení ostatků a jejich následné pietní uložení.

           

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Za velmi zdařilý Výroční jarmark, na kterém se prezentovala celá řada umělců a vystavovatelů. Také za další akce, ať již ty tradiční (besedy se zajímavými osobnostmi, literáty atp.) i jiné, a to i přes problémy s přestěhováním do Denisky v druhé polovině roku.

 

Kodýdek Miroslav

Za vybudování muzea v obci Příchvoj s instalacemi – rozsáhlá a pestrá sbírka vzduchovek od 18. století, historické terče, kolekce nožů, výstava řádů a vyznamenání – expozice skla, porcelánu, obrazů – výstava betlémů.

 

Kohout Martin

Za výrazný podíl na kulturním dění v Libáni. Za velký zájem o osobnosti a historii města.

 

Kohout Martin a Čížková Pavlína

Za pietní akt k 80. výročí úmrtí libáňského rodáka, strážmistra Františka Rajmona na hřbitově 5. října 2023. Za uspořádání přednášky Michala Dlouhého, plukovníka v. v. Četnictvo a četnické humoresky, která následovala.

 

Kohout Martin a Čížková Pavlína

Za zorganizování vzpomínkového odpoledne k 80. výročí transportu libáňských židovských občanů do Terezína u pamětní desky na domě č. p. 4 v ulici T. G. Masaryka v Libáni 19. ledna 2023. Hostem byla a následně přednášela v kulturním domě Terezie Dubinová.

           

Kopidlenské žížalky, z.s.

Za tradiční akci Pohádkový park, který pořádají v září v parku zahradnické školy. Akci navštěvuje velké množství zájemců z blízkého i dalekého okolí. Pohádkové bytosti jsou vždy zárukou kvality. 

 

Kracík Pavel, Rambousek Michal a Berný Milan

Za odvahu a statečnost, s jakou se pustili do odvrácení ztráty letiště ve Vokšicích. Zákulisí této akce bylo velmi dramatické a nebýt silné občanské aktivity vybuzené těmito třemi osobnostmi regionu, měli bychom nad Jičínem i širokým přilehlým okolím velmi bouřlivé letecké nebe. A možná nejen nebe. Letiště není pouze místem pro lehká letadla, stává se také prostorem pro specifickou kulturu celého Jičínska.

 

Kuchta Michal

Za iniciování opravy hrobky hořického vlastence Josefa Šťastného, který je duchovním otcem postavení pomníku Jana Žižky v Hořicích. Hrobka poškozená vandaly byla opravena ve spolupráci města Hořice a příbuzných J. Šťastného, kteří hrobku vlastní. Byla odhalena v den 175. výročí narození J. Šťastného.     

 

Kulturní zařízení města Jičína

Za vydání knihy ke 100. výročí Biografu Český ráj. Uvedenými autorkami jsou pracovnice Regionálního muzea a galerie v Jičíně Hana Fajstauerová a Jana Kořínková. Aby mohla publikace vzniknout, bylo zapotřebí široké spolupráce s jednotlivci i institucemi města Jičína, ale především ochota a schopnost vedení kulturních zařízení tuto práci zařadit do svého programu. Na vzniku knihy má velký podíl vedoucí Biografu Český ráj Michal Miškovský a také dlouholetý „kinárník“ a dnešní ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

 

Kůsová Petita

Za úžasný a ojedinělý projekt v rámci festivalu Jičín – město pohádky, který vymyslela i zrealizovala, projekt pohádkové cesty o popletených kouzlech na náměstí, nádvořích, včetně návrhu, výroby a malování kulis, vyzdobených dílniček, ve kterých svými náměty a nápady rozvíjela rukodělnou, výtvarnou i hravou tvořivost dětí. Byla zároveň autorkou všech ilustrací loňského ročníku festivalu na webu, ve festivalových materiálech i videomappingu na jičínský zámek.

 

Lánský Milan

Za výstavu ke 170. výročí prvního vydání Kytice K. J. Erbena. Byla připravena za velké pomoci sběratele Václava Kunovského z Hradce Králové.

           

Lavický Martin

Za spoluautorství na časosběrném dokumentu Už není toho dechu. Skládá se ze čtyř částí, které mapují roční cyklus života Zdeňka Jiřičky (1937) v rodných Vojtěšicích v Krkonoších. Promítání filmu v kinech v okolí Novopacka je vždy spojeno s besedou a výstavou fotografií, jejichž autorem je právě Martin Lavický. Dokument vyhrál několik ocenění v mezinárodních soutěžích.

 

Lhota Zdeněk

Za pořádání kulturních akcí v areálu Zahrada u Hořic, např. Rockfest, Loučení s létem nebo Dřevosochání.

 

Lidický Josef

Za neobvyklou připomínku tragické události v září roku 1968 v Jičíně, kdy polský voják zastřelil na křižovatce na Letné Zdenu Klimešovou a Jaroslava Veselého. V okně u svého obchodu s ovocem a zeleninou v domě č. p. 36 na náměstí umístil kopie fotografií Oldřicha Podzimka zachycující pohřeb i město v té době a doplnil je krátkým textem. Zájemcům podává výklad a upozorňuje je na brožuru Události, na které nesmíme zapomenout, vydanou Kozím nakladatelstvím v roce 2009.

           

Literárně dramatický obor Základní umělecké školy J. B. Foerstera v Jičíně

Vedoucí Martina Komárková. Za 2. místo v prestižní soutěži Eduard, kterou vyhlašuje a organizuje Hudební divadlo v Karlíně. Jedná se o celostátní akci dětských a studentských souborů. Účinkující vystupují přímo na jevišti v Karlíně. Členy poroty byli např. ředitel karlínského divadla E. Kulhánek, hudební skladatel O. G. Brzobohatý, šéfredaktor Divadelních novin a kritik J. Herman a další osobnosti hudebního a divadelního světa. Soutěže se zúčastnilo celkem 50 souborů. Jičínští se předvedli inscenací Romance. Autorkou scénáře a režisérkou je Martina Komárková, hudbu vytvořil Pavel Krčmárik, rovněž učitel ZUŠ Jičín.

 

Libošovický ochotnický spolek, Libošovice

Za nastudování další divadelní hry. Také v roce 2023 se podařilo zkušenému režisérovi Jiřímu Pošepnému dát dohromady skvělou partu nadšenců a připravit pro diváky další divadelní představení. Humorné Slunce, seno, LOS naplnilo mnohokrát nejen sál restaurace Český ráj v Libošovicích, ale i v mnoha dalších místech v blízkém i vzdáleném okolí.

 

Loutkové divadlo Srdíčko Jičín

Za účast na 6. Setkání loutkových divadel v Liberci v květnu 2023. Zde velmi hezky reprezentovali Jičín vlastní, dnes už mezi diváky značně populární hrou pro dospělé Ze vzpomínek komorné aneb milostné hry italské, kterou napsal člen Srdíčka Liboslav Kučera.

 

Loutkové divadlo Srdíčko Jičín

Za celoroční práci souboru v čele s principálem Milanem Smolíkem. V roce 2023 se uskutečnilo 26 představení na domovské scéně a dalších 6 výjezdů na „loutková prkénka“ do míst blízkých (Nová Paka, Pecka), vzdálenějších (Horní Setno, Benátky n. J., Kvasiny) i vzdálených (Bzenec na Moravě). Jen v Jičíně je zhlédlo 1201 platících diváků. To vše vyžadovalo 112 zkoušek, množství času, energie, tvůrčích schopností a velkou organizační práci. 

           

Ludvík Michal

Pracovník Městského informačního centra Hořice. Za úspěšné vlastivědné vycházky pro děti i dospělé v období prázdnin, za oblíbené večerní prohlídky Masarykovy věže samostatnosti spojené s kulturním programem.

 

Lukavečtí

Za program 25. února 2023 při udílení ceny Jivínský Štefan za roky 2020, 2021, 2022.

 

Machurová Kamila

Ředitelka Základní školy a Mateřské školy Dětenice. Za nápad připomínat živý odkaz hudebního skladatele J. B. Foerstera aktivním zapojením nové generace, žáků dětenické školy.

 

Matoušek Josef

Archivář Státního okresního archivu Jičín. Za precizně připravenou přednášku o kronikách a kronikářích pro sraz rodáků, který se konal 28. dubna v Bělé u Pecky. Přednášku doplnily vystavené kroniky a kopie dokumentů mimo jiné z jičínského okresního archivu, které J. Matoušek vyhledal pro tuto příležitost.

 

Matoušek Josef

Archivář Státního okresního archivu Jičín. Za články do Libáňských novin o osobnostech a událostech z libáňské historie.

 

Město Jičín

Za chuť a schopnost domluvit se s partnery na tak velkém projektu jako je generální rekonstrukce Regionálního muzea a galerie v Jičíně, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Město Jičín, vědomo si nejspíš toho, že muzeum patří ke stěžejním institucím Jičína i Jičínska, se velkoryse podílelo na všech přípravných akcích včetně financí, bez ohledu na zřizovatele.

           

Město Miletín a miletínští farníci

Za uspořádání druhé Barokní pouti aneb Svatonepomuckého putování. Účinkoval folklorní soubor Barunka z České Skalice, Ritornello, Literácy Jitčín, učitelé a studenti BiGy Hradec Králové. Součástí programu byla mše svatá v Miletínských lázních a Majáles. Hudbu připravil a vedl Michael Pospíšil.

 

Město Nová Paka

Za své rozhodnutí zahájit generální opravu budovy Městského kulturního střediska v Nové Pace.

           

Městský úřad Jičín

Za administrativní podíl na rekonstrukci Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Přestože Regionální muzeum a galerie patří formálně Královéhradeckému kraji, který je jeho zřizovatelem, velké množství práce, která je spojena s jeho generální rekonstrukcí, spočívá také na úřednících jičínského městského úřadu. Ti jsou zpravidla anonymní, zodpovědnost za dílo od prvotního rozhodnutí až po dokončení vlastní stavby je však obrovská.

 

Miškovský Michal

Vedoucí Biografu Český ráj. Za přípravu a celoroční provázení veřejnosti sta lety jičínského kina. Odvedl velmi mnoho práce na tom, aby se o výročí vědělo a aby bylo důstojně připomenuto v co nejširším kontextu. Vydatně také spolupracoval s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně na výstavě a na vydání rozsáhlé knihy k tomuto výročí.

           

Miškovský Michal a Nožička Pavel

Za slavnost uspořádanou v Biografu Český ráj ke 100. výročí jeho založení. Komponovaný večer, který se nesl v duchu „kinové projekce“, provázel absolutně profesionálním způsobem ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička. Součástí byl také křest knihy vydané při této příležitosti. Jako vše připravené k tomuto jubileu, tak i na tomto večeru bylo znát, že byl uspořádán očividně s láskou k tomuto zařízení.

 

Moravec Pavel

Za scénář a režii i účinkování ve scénkách v lukavecké akci Předsilvestr 2023, v níž diváci mohli obdivovat inteligentní svěží humor.

 

Nazarenková Irena

Hlavní organizátorka připomínky 30. výročí návratu volyňských Čechů, která se konala v Kopidlně v listopadu 2023. Za uspořádání velice příjemné akce, na které se sešli účastníci z celé republiky. Protože paní Irena přišla jako dítě v roce 1993 do Čech z Ukrajiny, dokázala vytvořit atmosféru s ukrajinskými zvyky.

 

Nepřívěcká pouť – organizátoři

Za uspořádání Nepřívěcké pouti ve dnech 5.–7. května 2023. O znovuobnovení po několika letech se zasloužila Aneta Trnková ve spolupráci se soboteckým děkanem Václavem Novákem, ředitelkou Mateřské školy Libošovice Zdeňkou Badovou, vedoucí soboteckých mažoretek Kamilou Šourkovou a dalšími obětavými pomocníky a nadšenci. V kostele Nalezení sv. Kříže se konala poutní mše, vystoupily zde i děti z Mateřské školy Libošovice, starodávná náves ožila mažoretkami ze Sobotky, lidé se sešli, jak to má o pouti být.

 

Nosková Marie

Za organizaci kulturních programů v Lukavci – setkání u pomníku padlých v 1. světové válce, vítání občánků, posvícenská zábava, vystoupení dětí u obecního vánočního stromu. Za přípravu lukaveckého tanečního souboru věnujícího se České besedě na sraz v Chlumci nad Cidlinou. Také za výrazný podíl na programu 25. února 2023 při udílení ceny Jivínský Štefan.

 

Novák Václav                        2x

Mladý, vzdělaný, pro spolupráci vstřícně naladěný sobotecký děkan, který spravuje pět kostelů. Vedle soboteckého chrámu sv. Máří Magdalény, kostel sv. Štěpána v Řitonicích, sv. Kateřiny v Dolním Bousově, Panny Marie v Oseku a sv. Prokopa v Libošovicích. Za získání finančních prostředků na opravu renesanční sobotecké fary, dřevěné zvonice v Oseku a dalších chátrajících objektů. Za vstřícně otevření všech jím spravovaných budov široké veřejnosti – je příznivě nakloněn k pořádání koncertů a dalších kulturně společenských akcí, farní zahrada je přístupná hrám. Také za to, že dobře spolupracuje s městským i obecními úřady, zájmovými spolky i nadšenými aktivními jednotlivci.

 

Novotná Eva

Za organizování kulturních akcí ve Pševsi, místní části Kopidlna. Asi největší akcí je Zatoulaný dětský den a sousedské posezení, které se koná vždy v srpnu. Má bohatý program a je hojně navštívena nejen místními.

 

Novotná Jaroslava   

Za aktivní účast na setkáních spojených s akcí Čtení z místních kronik, kterou pořádá Kulturní a vzdělávací centrum v Kopidlně a kopidlenská městská knihovna a která měla na konci roku 2023 už své 14. pokračování. Paní Novotná předčítá z kopií místních kronik, které vzorně připravuje Státní okresní archiv Jičín. Čtení paní Novotná doplňuje svým komentářem a vzpomínkami, které shromáždila během svého života i jako ředitelka místní základní školy.

 

Obec Cerekvice

Za velkolepé zorganizování sjezdu rodáků a připomenutí 150. výročí založení ochotnického souboru Bystřičan a 160. výročí narození Františka Skalického, zakladatele i prvního redaktora časopisu Pod Zvičinou.

 

Obec Češov

Za obnovu pomníků padlým v první světové válce (v Češově šlo o opravu, v Liběšicích se jednalo o celkovou rekonstrukci včetně nových bust) a za jejich slavnostní odhalení spojené s pietní akcí.

Obec Libošovice       2x

Za uspořádání oslav 670 let obce Libošovice a 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Libošovice. Výročí oslavila obec v čele se starostou Vítem Svobodou, který je zároveň i velitelem hasičů, v sobotu 24. června 2023 velkolepým sousedským setkáním a bohatým celodenním programem.

 

Ochotnický divadelní spolek Bozděch, Libáň

Za divadelní představení na prvním ročníku Libáňského posvícení, kde formou jarmareční písně veřejnost seznámili s ne vždy veselými událostmi z libáňské historie. 

 

Planta Naturalisbotanická zahrada, luční květinové hospodářství, Markvartice

Za pořádání akce Česká květnice – komentované projížďky po polích s českou květenou, s množstvím léčivých bylin a zeleného koření. Součástí Květnice je výstava aranžovaných lučních květin některou ze zahradnických škol v republice.

 

Polman Dan, Nová Paka

Za knihu Holka statečná. Věnuje se skutečnému životnímu příběhu Blanky Čílové a odvážných odbojářů, kteří prošli krutými výslechy a jáchymovským peklem.

 

Pospíšilová Alena

Za tradiční výšlap v den 17. listopadu do podzimní přírody Českého ráje, tentokrát na téma tramping. Zúčastnilo se asi 50 lidí.

 

Pospíšilová Alena a kolektiv

Za netradiční připomenutí státního svátku Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, za jehož přípravou a vlastní organizací stojí Alena Pospíšilová společně s dalšími pomocníky již několik let. Výlet začínal v Libošovicích a po okruhu cca 14 kilometrů skončil tamtéž. Po trase byli účastníci nejen průběžně obeznamováni s přírodou a historií tohoto krásného území, ale také se např. recitovalo pod lípou, poslouchala country hudba v hospůdce, otevřené pouze pro návštěvníky pochodu, atd.

 

Pracovníci Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně pod vedením ředitelky Jany Benešové

Za bravurní zvládnutí přestěhování knihovny do nového prostoru, kterým je bývalý diskotékový podnik s názvem Tančák. Z podivně působícího sídla vytvořili úhledné a opticky proteplené prostředí a nazvali ho Deniska. Ta je pro čtenáře (ne tak již pro vlastní provoz) srovnatelnou náhradou původní knihovně, která by se měla po důkladné rekonstrukci otevřít v roce 2025.

 

Pracovníci Městského kulturního střediska v Nové Pace pod vedením ředitelky Romany Martincové

Za zorganizování, vlastní přestěhování a přípravu kulturního domu k jeho generální rekonstrukci. Přestože v současnosti pracují v provizorních a organizačně podstatně horších podmínkách, kultura v Nové Pace nijak netrpí.

           

Pracovníci Regionálního muzea a galerie v Jičíně

Za poctivě připravenou a krásně instalovanou výstavu ke 100. výročí Biografu Český ráj. Nejen pamětníci byli očividně nadšeni a dojati z materiálů, které se podařilo muzejníkům nalézt, zvětšit téměř do reálných rozměrů a instalovat tak, že vytvářel iluzi opravdové návštěvy kina. Samotná vernisáž pak už jen dosvědčila a dokumentovala osobní vztah muzejníků k této práci.

                       

Pracovníci Regionálního muzea a galerie v Jičíně pod vedením ředitele Michala Babíka

Za rozloučení s muzeem před jeho rekonstrukcí. Zaměstnanci se představili nejen ve své dokonalé profesní odbornosti, ale také do jisté míry i v osobní rovině, protože jejich vystoupení byla často upřímně emotivní. Bylo znát, že loučení s bývalou expozicí a možná i vším uplynulým, co se v muzeu za několik desetiletí odehrálo, nebylo pouhou profesionální povinností. Také péče o množství návštěvníků byla příkladná.

 

Pražská Vendulka

Za výstavu novoročenek (v sobotecké knihovně) a výstavu ilustrací k dětské knize Hledá se Hugo (v knihovně v Dolním Bousově).

 

Prskavcová Ladislava a Skoumalová Jaroslava

Za přípravu, organizaci a vlastní doprovod kulturních akcí pořádaných Sborem dobrovolných hasičů Brodek – Dětský maškarní ples (1. 4. 2023) a Dospělácký maškarní ples (1. 4. 2023), Pálení čarodějnic (30. 4. 2024), Drakiáda (14. 10. 2023) a ve spolupráci s obcí Dětenice Mikulášská nadílka (2. 12. 2023) a adventní koncert spojený s rozsvícením vánočního stromu v Dětenicích.

 

Ratibor a Vesna – pěvecké spolky, Hořice

Za všechny kulturní akce v Hořicích a okolí, především za adventní koncert Vianočná omša F dur.

 

Rodina Kubů

Za výrazný podíl na kulturním dění nejen na Rytířově Lhotě, kam se Jaromír Kubů vrátil do rodného domu s manželkou Naďou a dcerou Michaelou. Historička Naďa Kubů pomáhá svojí odbornou celoživotní zkušeností s novou koncepcí expozice zámku Humprecht vznikající při rozsáhlé revitalizaci objektu. Michaela Kubů zorganizovala několik vydařených sousedských setkání. Emeritní kastelán hradu Karlštejna ochotně zajíždí na besedy v okolí a s vtipem sobě vlastním vypráví o zkušenostech dlouholetého pobytu na tomto našem národním klenotu.

 

Rodina Stránských

Alena, František a dcera Darina. Za velký zájem o život a dílo hudebního skladatele a pedagoga Františka Matěje Hilmara. Rodina vlastní v Kopidlně dům, ve kterém žil. Pásmem, které sama připravila, a hudební vzpomínkou se účastnila akce, pořádané Kulturním a vzdělávacím centrem v Kopidlně k příležitosti 220. výročí narození této osobnosti.

 

Rychterová Věra

Za aktivní činnost při pořádání festivalu Jičín – město pohádky. Paní Věra patří k zakládajícím členům festivalu, a přestože oficiálně ve funkcích již nefiguruje, její aktivní pomoc je stále patrná. V roce 2023 byla nejen opět součástí organizačního týmu při vlastní přípravě a realizaci festivalu, ale postarala se též o velmi náročné přestěhování celého zázemí z prostor generálně rekonstruované jičínské knihovny. Společně s paní Blaženou Bohuňovskou roztřídila a připravila k převozu desítky a desítky krabic skladovaného materiálu.

 

Rychterová Věra

Za péči o písemné materiály dokumentující 33 let festivalu Jičín – město pohádky a za zahájení prací k jejich archivaci. Do budoucna budou mít zajímavou historickou hodnotu nejen pro Jičín.

 

Ryklová Nikola

Za skvělou práci se žáky druhého stupně Základní školy a Mateřské školy Libáň při vzpomínkovém odpoledni k 80. výročí transportu libáňských židovských občanů do Terezína, Žáci četli jejich jména a v kulturním domě připravili pod vedením paní učitelky krásnou výstavu. Hostem byla Terezie Dubinová.

           

Ryklová Nikola

Za výstavu při přednášce Michala Dlouhého Četnictvo a četnické humoresky, kterou připravila se žáky druhého stupně libáňské základní školy.

 

Řehečské kvarteto

Za vystoupení v rámci festivalu Jičín – město pohádky. I za řadu dalších vystoupení (pro seniory, Den železnic, Literáti na trati atp.).

 

Sbor dobrovolných hasičů Kopidlno

Za organizaci Benátské noci u hasičské zbrojnice. V roce 2023 se konal již druhý ročník. Účastníků bylo dosti a nová tradice má možná našlápnuto. Obdivujeme, že si hasiči dokážou ke své odpovědné práci najít čas na pobavení veřejnosti.

 

Smolík Milan

Principál Loutkového divadla Srdíčko Jičín. Za povedenou dramaturgii archivní pohádky Drak, kterou Srdíčko naposledy hrálo před 17 lety. Modernější pojetí scénáristické a scénografické dalo pohádce novou jiskru a dětem se očividně líbilo.

 

Smolíková Jana

Za režii obnovené premiéry pohádky Aladin, která zaujala návštěvníky jičínského Loutkového divadla Srdíčko. Po 10 letech od posledního uvedení nastudoval soubor hru nově, s použitím náročné stínohry. Ta pohádce dodala tajuplnost a dětem úplně nový zážitek. Režisérce Janě Smolíkové, která za nápadem stála, pak sice mnohem více práce, v závěru však i více radosti z výsledku.

 

Soukup Jaromír a hořičtí zpěváci a hudebníci

Za skvělé nastudování díla Edmunda Paschy Vianočná omša F dur. Pod vedením J. Soukupa spojili své síly členové pěveckých sborů Ratibor a Vesna, Bona vita a Musica i Hořický komorní orchestr a uvedené dílo provedli v adventu celkem čtyřikrát, a to v Hořicích, v Novém Bydžově, v Lázních Bělohradě a v Chodovicích.

 

Spolek rodáků a přátel města Sobotky

Za uspořádání dvou výstav fotografií a dokumentů k poctě Ivana Kafky – v almáriu a v sobotecké knihovně v průběhu léta.

 

Starý Miloš

Za péči o odkaz Michaila Ščigola, malíře a architekta, který měl blízký vztah k Železnici a Jičínu. Za pořádání výstav jeho díla a upomínky při různých příležitostech, za podíl na koncertě v železnickém kostele, kde se sešla řada přátel M. Ščigola.

 

Strozzi – spolek přátel hořického zámku

Za všechny akce v průběhu roku (Zámecký masopust, Velikonoční dílny, Zámek žije!, Zámecký Halloween a Česko zpívá koledy), za úsilí oživit zámek pořádáním kulturních akcí.

 

Střední škola zahradnická Kopidlno

Za uspořádání již 29. ročníku akce Kopidlenský kvítek. Oblíbená výstava květin je vždy doplněna o bohatý doprovodný program a velkou zahradnickou prodejní výstavu.

           

Svejkovská Jaroslava

Za úspěšné vedení spolku Jičín v Praze. Její zásluhou se podařilo v roce 2022 vyřešit dlouhé uvažování o podobě kroužku se stejným názvem, sdružujícího od roku 1905 rodáky a přátele Jičína a okolí v hlavním městě. (Přispíval k prezentaci Jičína a mnozí členové se zasloužili o jeho rozvoj.) Přibylo tradičních schůzek spojovaných s přednáškami a besedami zaměřenými na region, v roce 2023 se uskutečnila komentovaná prohlídka vyšehradského Slavína. Je dbáno i na prezentaci spolku a získávání nových členů.

 

Šťovíček Filip

Za obohacování kulturního života v Hořicích i v širokém okolí. Filip studuje na AMU sólový zpěv a hru na varhany a vystupuje při významných kulturních akcích v České republice i v cizině. Na účinkování v rodných Hořicích si vždy najde čas. Vede místní chrámový sbor, s nímž provádí náročné skladby, např. Lužanskou mši A. Dvořáka nebo Vánoční mši J. J. Ryby při půlnoční.

 

Šulcová Lenka

Učitelka na Zemědělské akademii a Gymnáziu Hořice. Za to, že organizuje pro své žáky besedy se zajímavými osobnostmi, v poslední době to byla např. redaktorka ČT Marcela Augustová nebo profesor Martin Hilský.

 

Tomíčková Oldřiška

Pracovnice hořického muzea. Za velký podíl na uspořádání výstavy Husité v našem kraji (k 600. výročí bitvy na Gothardě), doplněné komentovanými prohlídkami i vycházkami na vrch Gothard za husitskými památkami pro žáky škol.

          

Tomíčková Oldřiška

Pracovnice hořického muzea. Za velký podíl na úspěšné výstavě Vánoce s vůní perníku – věnované perníkářství, doprovázené komentovanými prohlídkami pro žáky všech stupňů škol a akcí nazvanou Perníkový večer, na němž předvedli své umění vystavující (Dana Holmanová a Aleš Vostřez).

 

Trio Talia – Veronika Vildmanová, Jana Vávrová, Monika Chmelařová

Za adventní koncert u harmonia. Mimořádně srdečnou náladu a do jednotného celku vzácně zkomponovaný večer se podařilo vytvořit pro zcela zaplněný Porotní sál v Jičíně. Trio Talia bylo tentokrát doplněno hráčem na harmonium Radkem Hanušem. Slovem doprovázel Václav Žmolík. Kdo si myslí, že koledy jsou už trochu oposlouchané, pak tento koncert dokázal, že se mohou předvést i úplně jinak. Kouzlo všemu přidala i přítomnost vtipného ředitele jediného muzea harmonií v Evropě Ondřeje Muchy a pořadatelky Lucie Evy Doušové, která se zasloužila o restaurování tohoto vzácného kusu a o jeho předání do vlastnictví K-klubu Jičín.

 

Trio Talia – Veronika Vildmanová, Jana Vávrová, Monika Chmelařová

Za slavnostní koncert na zámku Humprecht 28. října 2023 ke 105. výročí vzniku Československé republiky. Za adventní koncert v Jičíně a v Osenicích.

 

Trio Talia – Veronika Vildmanová, Jana Vávrová, Monika Chmelařová

Za adventní koncert v kostele Narození Panny Marie v Osenicích. Program zahájili žáci Základní školy a Mateřské školy Dětenice, v programu pak zazněly vánoční melodie starých mistrů z celé Evropy.

 

Trnková Aneta

Za práci věnovanou přípravě a programu pouti v Nepřívěci, v roce 2023 obnovené po několika letech.

 

Trosečník

Kulturně-společenský e-zin. Vydavatel a redaktor M. Fefík Podobský. Za neúnavné podávání informací z Mladějova a širokého okolí.

 

Učitelé ze Střední školy zahradnické Kopidlno

Jiří Šourek, Hana Hladíková a Naďa Novotná. Za krásné představení s kupletem na akci věnované oslavám 500 let od udělení erbovní listiny městu Kopidlnu, která se konala v červnu 2023.

 

Vališka Radomír a Vávra Jaroslav

Za uspořádání 21. ročníku tradičního mezinárodního festivalu sborového zpěvu Foerstrovy Osenice. Účastnily se i zahraniční sbory Oktet Deseti brat – Lublaň, Slovinsko a Ženský sbor Českého spolku v Košicích, přítomna byla i velvyslankyně Slovinské republiky v ČR, J. E. paní Tanja Strniša. Po mši v osenickém kostele vystoupilo pět sborů, na odpoledním koncertě na zahradě Památníku Foerstrova rodu zazněly zvláště lidové písně, ale také melodie z pohádek a filmů, spirituály, africké songy. Den uzavřely večerní koncerty duchovní hudby v rožďalovickém kostele sv. Havla a v soboteckém kostele sv. Máří Magdalény.

 

Vališka Radomír a Vališková Iveta

Za uspořádání už 11. ročníku festivalu amatérského divadla Dětenické divadlování. Jedná se o třídenní přehlídku představení amatérských souborů z celé republiky. V roce 2023 se předvedl i profesionální soubor Divadlo na Koleni – Praha (Lakomá Barka). Festival je doprovázen divadelními dílnami a rozbory zhlédnutých představení.

 

Vališková Iveta

Za vedení dětských divadelních souborů Korálka – A proč ne čaj? – Dětenice a Korálka mladší. Pravidelně se zúčastňuje soutěžních i nesoutěžních přehlídek a samozřejmě festivalu Dětenické divadlování. V roce 2023 přišel soubor Korálka – A proč ne čaj? – Dětenice s velice úspěšným mládežnickým představením Nezbedná pohádka o líném Honzovi.

 

Vostřez Aleš

Za vyřezání unikátních dřevěných forem pro perníkový betlém podle obrázků Karla Svolinského. Za udržování a rozvíjení perníkářské tradice.

 

Vydra Jiří

Za slavnostní program vytvořený u příležitosti uvedení nově opravených prostor ve Valdštejnské lodžii do provozu. Neobyčejně silný zážitek odvedený beze slov, ale v dramatizaci, která hovořila za vše. Bylo to vtipné, výstižné, neobyčejně tvořivé a nikdy a nikde jinde neviděné, poněvadž jde vždy o autorské dílo.

 

Základní škola a Mateřská škola Na Daliborce Hořice

Za skvělé zorganizování oslav 120. výročí založení školy, za výstavu v muzeu.

 

Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice, obor Gymnázium

Za uspořádání humanitní soutěže HUSa, jíž se účastní všichni žáci školy, tentokrát na téma Vědci a vynálezci. Ceny vítězům přijela předat RNDr. Zdena Zažímalová, CSc., předsedkyně Akademie věd ČR.

 

 

Dlouhodobé zásluhy

 

Achát – redakce časopisu

Za přípravu měsíčníku pro občany Nové Paky a okolí, který vydává město. Zaznamenává současnost i minulost, přináší články o osobnostech, památkách, přírodě, různých zajímavostech. Uznání zaslouží grafická úprava.

 

Apropo Jičín, o. p. s.

Za práci věnovanou postiženým dětem a jejich rodinám i lidem v jejich okolí, kteří jsou ochotni pomáhat. Za pořádání benefičních představení i jiných akcí, přinášejících poučení a potěšení těm, kteří se na jejich přípravě i realizaci podílejí, i těm, kteří se o ně zajímají.

 

Balbineum, z. s.

Za aktivity, jejichž cílem je záchrana a odpovídající využití bývalé jezuitské koleje v Jičíně i její zpřístupnění. Za snahy o udržování národního kulturního dědictví, zaměřené hlavně na tradiční řemesla a lidovou kulturu.

 

Baševi, o. p. s.

Za starost o židovské památky a hřbitov v Jičíně. Za seznamování s židovskou kulturou, tradicemi, náboženstvím, historií židovského národa.

 

Bednářová Zdena Zuzana

Členka kulturního výboru v Lukavci. Za spolupráci na organizaci akcí (např. Mikulášská nadílka, čarodějnice, vynášení Morany, vítání jara aj.) a moderování některých (Předsilvestr). Za grafické a výtvarné práce s nimi spojené, za vytváření jejich fotografické dokumentace, za články do tisku. V r. 2023 se podílela na přípravě programu při udílení ceny Jivínský Štefan.

 

Bělohradské listy – redakce

Za přípravu časopisu Bělohradu a okolí, vydávaného městem 6x ročně v pěkné grafické úpravě. Věnuje se současnosti i minulosti, osobnostem, památkám, přírodě.

 

Benešová Jana

Za dlouholetou podporu a spoluvytváření kulturních akcí v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně nad rámec jejích pracovních povinností, organizování dalších akcí a kulturně - společenských událostí, přispívajících k propagaci jičínské knihovny a města Jičína vůbec.

 

Bílek Jan

Za celoživotní péči o archiv Fráni Šrámka a rozšiřování znalostí o sobotecké historii a osobnostech, které obohatily nejen život v Sobotce, ale také oblasti literární, kulturní, politické a vědecké. Díky jeho neúnavné pečlivosti se neztratí žádný dobrý skutek a aktivita našich předchůdců.

 

Bílek Karol

Za celoživotní vytrvalý zájem o regionální historii a za otevřenou podporu všech začínajících historiků, s nimiž se nezištně dokáže podělit o své nepřeberné zkušenosti a znalosti. Většina kvalitních odborných textů z našeho kraje by bez jeho práce a podpory nevznikla.

 

Bílková Eva               3x

Za dlouhodobou starost o hmotné i nehmotné kulturní dědictví Jičínska a za setrvalou podporu o jeho udržování a péči. Za spojování zainteresovaných lidí, spolků a organizací ve snaze o zachování kultury a tradic, za schopnost srozumitelně předávat své znalosti a zajímavosti z historie dalším zájemcům. Za pečlivou a neutuchající snahu o udržení badatelského zájmu o historii našeho kraje, za odborně velmi fundované rady, za ochotu vždy pomoci s nalezením správné cesty v labyrintu dějinných stop a náznaků. Dlouhodobě se podílí též na sestavování přehledu nominací a organizaci Jivínského Štefana.

 

Blažejová Lada

Za vedení recitačně-dramatického souboru Studio Šrámkova domu. Děti a studenty vede k lásce k literatuře i herectví, vystupují pro veřejnost v Sobotce, ale i jinde, účastní se soutěží, přehlídek.

 

Bohuňovská Blažena

Za velkou pomoc při organizaci festivalu Jičín – město pohádky. Stejně jako dříve v TJ Sokol Jičín i zde pracuje s nadšením a s velkou zodpovědností.

 

Bona vita – komorní pěvecký sbor

Za trvalé obohacování kulturního života v Hořicích a v okolí, za účast na velkých hudebních projektech, jako je Rybova Česká mše vánoční, Pavlicova Missa brevis nebo Paschova Vianočná omša F dur, spolu s ostatními hudebními a pěveckými spolky.

 

Burkert Zdeněk

Za dlouholetý aktivní zájem o historii a současnost Nové Paky. Za shromažďování dokumentace k různým tématům.

 

Čeliš Jan Křtitel

Za komentáře o kulturním dění na stránkách Jan-k-celis webnode.cz. Za výrazný podíl na vystoupeních hudebního souboru Fidle, zaměřeného na lidovou píseň a lidovou kulturu.

 

Čermák Karel

Za vytváření rozsáhlé sbírky pohlednic, tisků, knih, fotografií a různých dokumentů se vztahem k Jičínu i okolí a oblasti Českého ráje, Její hodnota je navýšena promyšleným uspořádáním a důkladnými popisy. Za články, knihy, kalendáře, přednášky, sešitky nazvané Vlastivědný poutník. Vznikají na základě studia v archivech a muzeích a také pečlivého pročítání novin a časopisů, jehož výsledkem jsou čtyři svazky Příručky vlastivědného pracovníka pro oblast Jičínska a Českého ráje. Nominace je také za ochotnou pomoc regionálním historikům a zájemcům o minulost kraje.

 

Černý Vít a spolek Isidor

Za starost o kapli sv. Isidora na Bradech, která je spojena s historií Jičína. Za péči o tuto památku byl spolek v roce 2020 nominován na Cenu Rady Královéhradeckého kraje za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictví v Královéhradeckém kraji. Také za obnovení tradice květnové pouti i další akce.

 

Čížková Pavlína                   2x

Za dlouholeté organizování kulturního dění v Libáni a okolí. Každoročně připravuje ve spolupráci s libáňskou knihovnicí Lucií Hlaváčkovou krásné koncerty a přátelská setkání s předními umělci a zajímavými lidmi. Libáňský hudební máj – Foerstrovy dny se svojí bohatou a vysoce hodnotnou náplní patří k předním událostem v našem širokém kulturním regionu.

 

Čtvrtečková Jana

Za pečlivou práci při vedení kroniky obce Pševes.

 

Dalibor – hudební spolek

Za trvalé obohacování kulturního života v Hořicích a okolí, za tradiční akce jako je např. Vítání slunovratu na vrchu Gothard nebo účinkování při uzavírání letní sezóny na koupališti na Dachovech.

 

Dědečková Lenka

Knihovnice v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. Za činnost pro Klub aktivních seniorů, za přípravu přednášek, besed, procházek po městě a jiných akcí.

 

Dítě Martin

Za spolupráci při organizaci kulturních akcí v Lukavci. Přichází s nápady, pomáhá s technickou stránkou výstav a dalších programů, menší akce doplňuje reprodukovanou hudbou, tančí Českou besedu, vytvořil stříšku pro obecní betlém.

 

Dítě Dubcová Monika

Předsedkyně kulturního výboru v Lukavci. Za organizování akcí pro děti i dospělé, vítání občánků, zajišťování doplňování dřevěného obecního betlému v životní velikosti. Ke každé akci připravuje pohoštění. Dobrovolné vstupné je věnováno na opravu kostelíka na Byšičkách. Tančí Českou besedu. V r. 2023 se podílela na přípravě programu při udílení ceny Jivínský Štefan.

 

Divadelní soubor Erben Miletín

Za pořádání Miletínského divadelního jara, tradiční soutěžní přehlídky venkovských divadel, a Divadelního Erbenova Miletína, nesoutěžního festivalu amatérských divadelních souborů.

 

Dubinová Terezie

Za přednášky zaměřené na židovskou tematiku. Za organizaci besed s významnými osobnostmi a přípravu různých setkání.

 

Faměrová Dagmar

Kastelánka zámku Humprecht. Za péči o významnou kulturní památku. Za zájem o historii Sobotky a okolí, o osobnosti i drobné památky. Také za výraznou pomoc při přípravě udílení ceny Jivínský Štefan.

 

Folklorní soubor Hořeňák a Hořeňáček, z. s., Lázně Bělohrad

Za udržování a úspěšnou prezentaci místních kulturních tradic.

 

Formanová Eliška

Za příkladnou práci starostky obce Bukvice. Za dlouholeté úspěšné vedení dobrovolného svazku obcí Mariánská zahrada – snaží se o soudržnost obcí, přináší podněty k činnosti, stará se o finanční podporu, dbá na prezentaci území, zajímá se o historii komponované krajiny a o památky i přírodu na jejím území, podporuje udržování tradic.

 

Franc Václav

Básník, prozaik a zubní lékař. Za rozsáhlou literární činnost. Je zakladatelem a organizátorem literární soutěže humoru Řehečská slepice. Vydal mnoho literárních děl ve formě knížek, článků, rozhovorů pro různé noviny i humoristické časopisy. Pořádá četná autorská čtení po celém Královéhradeckém kraji. Jeho tvorba vychází z tradic našeho kraje, založených J. Š. Kubínem, V. Čtvrtkem, ale i K. V. Raisem. Je autorem vpravdě regionálním, s mimořádným přesahem teritoriálním i obsahovým.

 

Gláser Petr

Restaurátor a stavební historik. Za dlouhodobý aktivní zájem o památky na Jičínsku, za rady a pomoc zájemcům a vlastníkům při jejich péči a údržbě a za vytrvalou spolupráci s jednotlivci i subjekty v oblasti kultury a historie umění na Jičínsku.

 

Gláserová Lebedová Zdenka                      2x

Pracovnice Státního okresního archivu Jičín. Za příkladné vedení kroniky obce Drahoraz a aktivní zájem o historii Drahorazi, Kopidlna a okolí. Za rady a pomoc genealogům, kronikářům a zájemcům o regionální historii, za spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem a knihovnou v Kopidlně i za poučné články, které píše do Kopidlenských listů.

 

Havelková Michaela

Za organizaci kulturních akcí v Kopidlně, které neúnavně připravuje i nad rámec své pracovní činnosti v Kulturním a vzdělávacím centru a knihovně Kopidlno. Akcím, spolkům i jednotlivcům v této souvislosti ochotně věnuje čas a úsilí i ve svém volném čase.

 

Havlíček Oldřich

Za vytváření sbírky pohlednic Jičína a okolí a její prezentaci. Také za dokumentaci současného Jičína.

 

Hlaváčková Lucie                 2x

Knihovnice v Libáni. Za aktivní a tvůrčí přístup nejen ke čtenářům, ale všem občanům města. Za přínos pro libáňské kulturní dění. Kromě běžné knihovnické práce organizuje po celý rok zajímavé cestopisné přednášky, dílny, významně se podílí na tvorbě jediného místního periodika, kterým jsou Libáňské noviny. Pro seniory pořádá Univerzitu třetího věku a tematické zájezdy. Deset let je aktivně zapojena do realizace festivalu Libáňský hudební máj – Foerstrovy dny.

 

Hlavatý Jan

Za hluboký zájem o historii města Miletína a okolí, za její prezentaci na webových stránkách www.hlavati.cz, v regionálním tisku a na přednáškách.

 

Holan Svatopluk

Za dlouholeté pečlivé vedení kroniky obce Křelina. Zapisuje současné dění, ale ohlíží se i do minulosti.

 

Horáček David

Za pořádání hudebních koncertů a přednášek v Novopackých sklepích a v novopackém kině.

 

Horák Tomáš             2x

Učitel na Zemědělské akademii a Gymnáziu Hořice. Za obětavou práci redaktora vlastivědného časopisu Pod Zvičinou, jeho technickou přípravu i distribuci. Za činnost pro Klub českých turistů Ostroměř, za besedy s cestovatelskou tematikou spojené s promítáním.

 

Hořický komorní orchestr

Za trvalé obohacování kulturního života v Hořicích a okolí, za účinkování při velkých hudebních podnicích (jako je Rybova Česká mše vánoční, Pavlicova Missa brevis nebo Paschova Vianočná omša F dur) spolu s pěveckými spolky.

 

Hudební spolek Dalibor Hořice

Za dlouholeté obohacování kulturního života v Hořicích i v širokém okolí, za mnohá vystoupení.

 

Hykyš Miroslav, Velešice

Za velký zájem o betlémy. Sbírá papírové betlémy, patří mezi znalce historie betlemářství, stará se o jeho propagaci, organizuje výstavy. Také za to, že se velmi ochotně věnuje zájemcům všech věkových kategorií.

 

Janoušek Jaroslav a Janoušková Blanka

Za podíl na kulturním dění v Lukavci. Se souborem Louskáček hrají divadlo, tančí Českou besedu na všech vystoupeních, obstarávají občerstvení na větších akcích.

 

Jirků Josef                 2x

Za zachycování historie i současnosti Markvartic a okolí, za mapování života na venkově v uplynulém století. Za to, že získává zájemce o historii i genealogii. Navštěvuje archivy, muzea, pročítá literaturu, vede rozhovory s pamětníky, shromažďuje různé dokumenty a fotografie, vytváří novou fotodokumentaci a záznamy v elektronické podobě. Připravuje publikace a přednášky, účastní se besed, získává zájemce o historii regionu i genealogii.

 

Kettner Josef

Herec a režisér, Za to, že se po léta profesionálním přednesem a kultivovaným zpracováním témat zapojuje do kulturní činnosti v Sobotce. Vystupuje na různých akcích, spolupracuje s Městským kulturním střediskem v Sobotce, knihovnou v Libošovicích, pomáhá při organizaci festivalu Šrámkova Sobotka.

 

Klazar Josef

Za dlouhodobý přínos v oblasti kulturního, společenského a duchovního života v Lázních Bělohradě, zejména za propagaci historie města a panství prostřednictvím vlastních článků, přednášek a organizace různých akcí.

 

Klub přátel K. J. Erbena Miletín

Za obohacování kulturního života a udržování tradic v Miletíně. Klub pořádá besedy, sousedská setkání, výlety, připomíná významná výročí a spolu s městem pečuje o hrob K. J. Erbena na Olšanských hřbitovech v Praze.

 

Knápek Petr a Bělík Václav

Za aktivity jejich eventové agentury Jičín žije. Nejznámější akcí je Jičínský Food Festival. V roce 2023 se konal již po osmé. Bylo připraveno 73 stánků s pokrmy a nápoji z celého světa, např. z Argentiny, Indie, Mexika, Peru, Indonésie, Francie, Ugandy či Vietnamu. Návštěvnost dosáhla 6 500 lidí. Součástí této kulturně gastronomické akce jsou také koncerty, divadla a nejrůznější aktivity pro dospělé i děti. Kromě tohoto reprezentativního a pro Jičín propagačně velmi zajímavého počinu organizují koncerty, besedy atd.

 

Knihovna Antonína Bocha Libošovice

Jmenovitě Alena Pospíšilová a Eva Pantlíková. Za neúnavnou osvětu a výborné doprovodné programy.

 

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně pod vedením Jany Benešové

Za vzornou péči o své čtenáře i návštěvníky. Každoročně pořádají desítky, spíše stovky nejrůznějších akcí, které mají úzkou spojitost s knihou, literaturou nebo zdánlivě vzdálenějšími obory, ty jsou však vždy nějakým způsobem v interakci se čtenářem. Jsou to přednášky a besedy, praktické rukodělné i vzdělávací kurzy, festivaly nazývané jarmarky, odborné zájezdy atd., atd. Jsou také dlouhodobými organizátory Univerzity třetího věku.

 

Kočí v Chotči – organizátoři

Za další ročník hudebně - divadelního festivalu pořádaného od roku 1996.

                                                                                  

Komorní sbor Bona Vita Hořice

Za obohacování kulturního života ve městě i v okolí.

 

Kopidlenské listy – redakční rada

Za součinnost na přípravách a vydávání barevného čtvrtletníku o minulosti a současném dění v Kopidlně, v připojených obcích (místních částech) a v širším okolí. Také za vlastní rozmanité příspěvky.

 

Kordík Josef

Duchovní správce v Železnici. Za trvalou péči o kostel a za duchovní a osvětovou činnost v Železnici, ve Valdicích i na jiných místech.

 

Kotas Petr

Člen kulturního výboru v Lukavci. Za zájem o dění v Lukavci. Doprovází zpěvem a hrou na kytaru různé akce (Masopust, vánoční koledy aj.), některé moderuje (např. Předsilvestr).

 

Kracík Pavel             2x

Předseda Jičínské besedy, z. s. Za vedení spolku i za vlastní aktivní zájem o Jičín a Jičínsko. Spolek završil v roce 2023 patnáct let činnosti, naplněné bádáním, řešením městských i celospolečensky důležitých či zajímavých témat, která v drtivé většině nabízel Pavel Kracík. Osobně realizoval nebo zprostředkoval obrovské množství besed, přednášek i jiných akcí (např. terénních) s výraznými osobnostmi nejrůznějších oblastí života. Píše příspěvky do odborných časopisů, zájem o jeho práci mají nejrůznější česká média a její rozsah má minimálně celorepublikový význam. Přitom se vše odehrává v Jičíně a na Jičínsku, což výrazně přispívá k propagaci regionu způsobem, který není založen na masovosti a povrchnosti, ale na obsahu.

 

Krčmárik Pavel

Klavírista, zpěvák, učitel Základní umělecké školy J. B. Foerstera v Jičíně. Jeho hudební záběr sahá od vážné hudby až k jazzu a populární hudbě. Za umělecky prvotřídní koncerty, které pořádá s manželkou Ludmilou, za hudební doprovody dětí i dospělých (vždy s citem a tak, aby svým uměním nepřesáhl možnosti doprovázeného). Za spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem Foerster, pěveckým sborem Smetana, účinkování v rámci festivalu Hudba z ráje a při všech akcích jičínské základní umělecké školy, k jejímž představením skládá hudbu.

 

Krupka Jiří

Za velký zájem o Prachovské skály a krajinu v okolí Jičína. Svými znalostmi a zaujetím získává spolupracovníky pro prezentaci regionu i ochranu přírody.

 

Kulturní zařízení města Jičína

Pracovníci v čele s ředitelem Pavlem Nožičkou. Příspěvková organizace města, která slučuje Biograf Český ráj, Městské informační centrum a Kulturní dům. Za mimořádné výsledky činnosti nejen v rámci kraje a za úspěšné akce (Městské informační centrum bývá pravidelně na 1. místě v soutěžích, Biograf Český ráj si udržuje velkou návštěvnost, Kulturní dům je pořadatelem Valdštejnských slavností, velmi úspěšných divadelních sezon, je významným partnerem komponovaných letních i zimních venkovních programů v Jičíně atd.).

 

Kvaček Robert

Vynikající český historik, který se stále hlásí k Jičínu. Za poutavé přednášky, za rady, které ochotně poskytuje učitelům, studentům a zájemcům o regionální historii. Za podporu kronikářů, pořadatelů různých akcí i autorů a vydavatelů novin a publikací s historickou tematikou.

 

Kyzivátova kapela, Libáň

Za všechny koncerty a vystoupení při různých příležitostech. Za pořádání přehlídky dechových hudeb, na níž vystupují přední české a moravské kapely i kapely z blízkého okolí.

 

Lánský Milan

Za průvodcovskou činnost po památkách v Miletíně (v Erbenově muzeu, Muzeu amatérského divadla, ve středověkých sklepích). Je také populárním hercem Divadelního souboru Erben Miletín, univerzálním bavičem, fotografuje, vyrábí loutky…

 

Lesní školka Ostružinka

Za tvůrčí přístup k výchově a vzdělávání malých dětí. Za podíl na oživování tradic ve spolupráci s pořadateli různých akcí v Jičíně a okolí.

 

Libáňské noviny – redakce

Za přípravu čtvrtletníku, který přináší informace o současném dění ve městě i okolí, o minulosti, osobnostech, památkách, přírodě.

 

Libáňský hudební máj – Foerstrovy dny

Pořadatelé v čele s Pavlínou Čížkovou. Za organizaci hudebního festivalu v Libáni. Nominaci si zaslouží za to, že dokážou oslovit a pozvat do Libáně známé a uznávané osobnosti vážné i populární hudby. Často si to místní ani neuvědomují a neumějí to ocenit.

 

Libošovický ochotnický spolek, Libošovice                       2x

Za desetiletou činnost obnovené tradice divadelního spolku. V režii Jiřího Pošepného vznikne každý rok premiéra nového představení. Premiéry i reprízy může sledovat v místním sále až 200 diváků, spolek vystupuje také v širokém okolí. Na podzim 2023 sehráli divadelní představení Slunce, seno, LOS.

 

Loutkářský soubor Zvonek Hořice

Za krásná divadelní představení pro malé i velké diváky.

 

Loutkové divadlo Martínek Libáň, z. s.

Za mnohaletou činnost. Za udržování tradice českého loutkového divadla – kromě vlastních představení pořádá i přehlídku loutkových divadel s názvem Řezníčkova Libáň.

 

Loutkové divadlo Srdíčko Jičín

Za představení přinášející radost a poučení. Soubor existuje nepřetržitě 71 let. V současnosti má 27 dospělých členů, aktivně se účastní i pět dětských herců. Principálem je Milan Smolík, organizační a veškerou jinou práci pro soubor zvládá jeho manželka Jana. Dění zaznamenává kronikářka Kateřina Kučerová, technické záležitosti ovládá Petr Prokeš a na všem ostatním se podílí všichni členové. Soubor patří k nepostradatelnému kulturnímu zázemí Jičína mnoho generací a současná doba patří k jeho nejproduktivnějším. Je souborem, který zastupuje spolu s ostatními českou loutkářskou scénu v UNESCu a tuto čestnou roli plní více než dobře.

 

Markvart – divadelní spolek

Principál Bohumil Bradna. Za přínos pro kulturní život v Markvarticích a okolí. Za každoroční nastudování hry, kterou sehrají v místním hostinci. Za podíl na pořádání dalších akcí, např. masopustu a pálení čarodějnic.

 

Martincová Romana

Ředitelka Městského kulturního střediska v Nové Pace. Za 15 let jejího působení se pod jejím vedením uskutečnilo ve městě bezpočet akcí všeho druhu. Od loutkových představení, přes venkovní akce až po divadla a koncerty nejprestižnějších umělců. Kulturnímu domu i přes jeho zastaralý háv dala řád a upravenost, akcím pak příjemnou eleganci.

 

Martínková Anna

Dobrovolná knihovnice v obci Bystřice. Za výbornou práci se čtenáři a za vylepšení prostor knihovny, která se podílí i na organizaci většiny místních kulturních akcí. Pod jejím vedením získala bystřická knihovna ocenění v krajské i celostátní soutěži, uznání se jí dostalo za inspirativní práci s malými čtenáři.

 

Matějka Ivan

Za péči o fotografie, tisky a novinové články dokumentující činnost jičínského divadelního spolku J. K. Tyl.

 

Menclová Andrea

Za pečlivé vedení kroniky města Kopidlna. Zaslouží uznání za dnes hodně nedoceněnou práci.

 

Město Vysoké Veselí

Za pořádání hudebního festivalu Vackovo Vysoké Veselí. V roce 2023 se konal už 36. ročník akce připomínající skladatele Karla Vacka.

 

Miškovský Michal

Za velmi úspěšné sedmnáctileté vedení kina v Jičíně. Měl velký podíl na výsledné tváři rekonstruované budovy i vnitřního zařízení. Je dlouholetým místopředsedou Asociace provozovatelů kin. Přívětivá je jeho spolupráce s veřejností na sociálních sítích, ale především v reálu, kde je znát, že kinem doslova žije. V posledních letech kromě velmi bohatého večerního a odpoledního programu zavedl také dopolední promítání (především) pro seniory. Biograf se pravidelně umísťuje na prvních místech v návštěvnosti kraje i republiky.

 

Najman František a Sbor dobrovolných hasičů Vesec u Sobotky

Za trvalý aktivní zájem o pěkný vzhled památkově chráněné vesnické rezervace. Hasiči z Vesce pod vedením velitele Františka Najmana se každoročně postarají také o vánoční strom na vesecké návsi, dlouhodobá je tradice sousedských setkání.

 

Nosková Marie

Za dlouholetou kulturní činnost v obci Lukavec u Hořic. Za práci s dětmi i seniory směřující k vytváření pěkných vztahů mezi obyvateli. Za udržování tradice tance Česká beseda. Také za příspěvky do časopisu Pod Zvičinou a do Jičínského deníku.

           
Palečková Michaela

Za úspěšné vedení knihovny v Kopidlně, za spolupráci s místní mateřskou školou a podíl na organizování kulturních akcí ve městě.

 

Palička Petr

Za festival Otevřený vzduch, který každoročně pořádá na svém pozemku v Markvarticích - Spařencích. Vystupuje 5 až 6 amatérských kapel, je připraven program pro děti, doprovodné akce, zázemí. Také za aktivní spolupráci se spolkem Markvart (autor divadelních scénářů, režisér, kytarista, zpěvák).

 

Pantlíková Eva

Za pravidelné páteční návštěvy Domova pokojného stáří v Libošovicích, kde ráda věnuje hodinu svého času předčítání obyvatelům tohoto sociálního zařízení. Obětavě a citlivě vybírá, jaké příběhy by posluchače nejvíce zaujaly a potěšily. V období před vypuknutím pandemie koronaviru chodívaly předčítat obě libošovické knihovnice. Kvůli onemocnění jedné z nich, pokračuje v této činnosti, přinášející klientům domova příjemné rozptýlení, Eva Pantlíková sama.

 

Písničkáři Ze šuplíku

Za dlouholeté vystupování na nejrůznějších akcích (vernisáže, Noc kostelů, literárně-hudební pásma) i za vydání vlastního CD.

 

Pod Zvičinou – redakce časopisu

Za zajímavé čtení z regionální historie, za aktuální zpravodajství o kulturních a turistických akcích, za stále nové nápady.

 

Polman Dan, Nová Paka

Publicista. Za to, že svou úspěšnou sportovní činnost, které se věnuje vedle psaní, spojuje se sbírkami na pomoc nemocným a hendikepovaným. Zážitky z extrémních závodů a projektů prezentuje na přednáškách a ve filmech, popsal je rovněž ve dvou knihách: Okolo a Dreaam. Je také autorem pohádkové trilogie o rodině Nezmarů s podtitulem Pohádky pro malé i velké sportovce.

 

 Pospíšil Michael

Za dlouholetou propagaci barokní hudby při procesích, mších, koncertech a dalších akcích.

 

Pospíšil Michael a Literácy Jitčín

Za koncerty, vystoupení při různých příležitostech, za hudební doprovod při akcích v Jičíně a okolí i na území barokní komponované krajiny Mariánská zahrada.

 

Pospíšil Pavel

Za vytváření rozsáhlé sbírky pohlednic a vyobrazení hradu Kost a jeho okolí. Za zájem o historii a současnost nejen Kosti, ale i Malechovic, kde žije, o Sobotecko a Český ráj.

 

Pospíšilová Alena                  2x

Za nápaditá a laskavá potkávání sousedů, kterými obohacuje život v Libošovicích a širokém okolí, za radostné šíření knih mezi všemi čtenáři od batolat po Domov pokojného stáří, za dar sbližovat lidi a nezapomenout na nikoho. Za pořádání výstav, vernisáží, salonů, prázdninových setkání s pozorováním oblohy, koncertů v libošovickém kostele, přednášek, besed.

 

Pour Martin

Za starost o kruhovou cihelnu v Šárovcově Lhotě – za její záchranu a za vzdělávací i zábavné akce, kterými ji zpřístupňuje veřejnosti.

           

Procházka Bohumír, zvaný Prochor

Za vydávání měsíčníku Prochoroviny. Prochor kulturu miluje, zvláště pak spolkovou a tu, kterou provozují lidé tzv. na své náklady a ve svém volném čase. Jeho mapování kulturního a společenského života ve městě i okolí zůstane jednou provždy jedním z nejzajímavějších dokumentů doby, protože jsou psány osobitým rukopisem, ne vždy korigovány jakýmikoliv normami. Jsou důležitou součástí kroniky města Jičína.

 

Přátelé Markvarticka, z. s.

Za kulturní činnost v Markvarticích a okolí, oživování tradic (adventní a další koncerty, rozsvícení vánočního stromu, betlém, posvícenská zábava), besedy se zajímavými osobnostmi, přednášky. Za péči o památky v obci (kostelní hodiny, varhany).

 

Raba Jaromír

Jarin. Mladý, obětavý, pracovitý šerif S. O. Ú. N. (Spojené osady údolí Nebákova). Za to, že navázal na aktivity předcházejících generací. S přáteli a rodinou pořádají Trampské hry na Písku v Malechovicích (klasické staré trampské hry), Nebákovskou strunu (dubnová přehlídka trampských kapel), Habánův pochod (květnový výlet do přírody Českého ráje), Stezku odvahy Na Hrádku u Mladějova, Táborák S. O. Ú. N. (tradiční trampský potlach na Písku v Malechovicích na konci prázdnin), Trampský pochod (v září) a Zimní pochod (29. prosince).

 

Ratibor a Vesna – pěvecké spolky, Hořice

Za dlouholetou kulturní činnost v Hořicích a okolí. V roce 2023 se zapojily do velkých hudebních projektů spolu s ostatními pěveckými a hudebními spolky (např. Pavlicova Missa brevis, Rybova Česká mše vánoční nebo Paschova Vianočná omša F dur), zdařilý byl jarní koncert v hořickém kostele.

 

Rodina Stříbrných

Za hudební činnost v Jičíně, Ostružně a dalších místech na Jičínsku. Členové rodiny v různém složení doprovázejí mše svaté v kostelích a jiné duchovní a společenské obřady a slavnosti. Zpívají, hrají na varhany a jiné nástroje, recitují.

 

Rodinné centrum Kapička, z. s., Jičín

Za různé akce, spojující děti, jejich rodiče i prarodiče a přinášející potěšení i širší veřejnosti.

 

Roudná Milena

Autorka publikací o ochraně přírody, rostlin, stromů, památkových objektů (parky, sady památné a historické stromy). Za přednášky o přírodě Libáňska a podporu místních zájemců o ni.

 

Rychterová Věra

Za dlouholetou obětavou práci, vytrvalost a trpělivost při organizování festivalu Jičín – město pohádky. Paní Věra je s ním spojena od prvních ročníků.

           

Řehečská slepice – organizátoři

Za letité pořádání literární soutěže humoru.

 

Řehečské kvarteto              

Za dlouholeté vystupování na nejrůznějších akcích v blízkém okolí (Jičín – město pohádky, Řehečská slepice, vernisáže) i v zahraničí (Izrael, Německo, Slovinsko). Za vydání několika vlastních CD a DVD.

 

Sádlo Miloslav

Za pokračující zájem o historii a současné dění v rodné Ketni. I po předání keteňské obecní kroniky, kterou M. Sádlo léta vedl až do roku 2021, se ve volném čase věnuje zájemcům o genealogii a minulost rodů a obcí na Kopidlensku. Vždy ochotně přispěje radou a vlastními poznatky, které získal mimo jiné i díky studiu archivních pramenů a dokumentů.

 

Samler Tomáš

Za velký zájem o historii Úbislavic. Shromažďuje dokumenty o obci, sleduje literaturu, spolu s kamenosochařem Josefem Knapem vede pečlivě obecní kroniku.

 

Samšiňák Jan 3x

Za vzornou péči o Šolcův statek v Sobotce, jehož správu převzal v r. 2005. Najímal odborníky na větší stavební zásahy, o drobnou údržbu a o zahradu se staral sám. Pořádal zde výstavy, besedy, v poslední době i operní představení. Programy byly bohatě navštěvovány zájemci z místa, ze širokého okolí i vzdálenějších míst. Vydával pohlednice, katalogy k výstavám, exlibris a další tisky, vše s náměty Šolcova statku, Václava Šolce a Karla Samšiňáka. Péči o dům, tisky, průvodcovskou službu a programy hradil ze svých prostředků. V roce 2023 daroval Jan Samšiňák Šolcův statek Královéhradeckému kraji, který jej svěřil do správy Regionálního muzea a galerie v Jičíně.

 

Sekerová Marie

Za vytrvalé a úspěšné úsilí, které směřuje k pokračování významného a slavného festivalu Šrámkova Sobotka. Paní učitelka je jednou z nejvýraznějších organizátorek festivalu a má velký podíl na udržení vysoké kvality všech pořadů.

 

Skupina Louskáček

Taneční a divadelní uskupení v Lukavci u Hořic s osmi členy (Eva Baranová, Marek Drahonínský, Dáša Šťovíčková, Ivo Šťovíček, Blanka a Jarda Janouškovi, Monika Dítě Dubcová, Martin Dítě) a jednou trenérkou (Marie Nosková). Za nastudování České besedy, kterou tančí na parketu i na sněhu a na křivém trávníku. Také za řadu divadelních představení.

 

Smíšený pěvecký sbor Hlas Nová Paka

Za koncerty v Nové Pace i okolí a účast na přehlídkách pěveckých sborů v královéhradeckém regionu, za podíl na projektech (např. k roku České hudby) i spolupráci s dalšími sbory.

 

Sousedské listy – redakce

Za přípravu čtvrtletníku, který informuje o současnosti a minulosti Miletína a okolí.

 

Spolek Běcharáci

Za pořádání kulturních akcí – Den dětí, společenské setkávání občanů s hudbou a občerstvením, plesy (hasičský a myslivecký), zájezdy pro důchodce.

 

Spolek Stezka Češov – Veselí

Za péči o naučnou stezku, kterou vybudoval v roce 2008, a za pořádání různých akcí: vycházek za jarní květenou, adventních koncertů a tradičního Putování po stezce se zastaveními s kulturním programem (např. hry a dílničky pro děti, pozorování přírody, prohlídky kostelů, koncerty).

 

Strozzi – spolek přátel hořického zámku

Za kulturní oživování hořického zámku, za tradiční akce jako je Zámecký masopust, velikonoční dílničky pro děti, letní akce Zámek žije!, strašidelná stezka při Zámeckém Halloweenu i za společné zpívání koled v rámci akce Česko zpívá koledy.

 

Střední škola zahradnická Kopidlno

Za pořádání Kopidlenského kvítku – mezinárodní soutěže středních zahradnických škol, doprovázené ukázkami dovedností studentů i prodejní výstavou. Také 27. ročník, který se konal v roce 2023, přispěl k prezentaci města. Nominace je též za uspořádání už 53. ročníku Běhu 17. listopadu, jehož trasy vedou zámeckým parkem. Škole patří velké poděkování za významný podíl na organizaci udílení ceny Jivínský Štefan.

 

Stříbrný zvon – spolek přátel kostela sv. Václava v Kozojedech u Žlunic

Za všechny aktivity spojené se záchranou kostela v Kozojedech. Za jeho prezentaci, divadelní představení, koncerty i za vydávání spolkových novin Listy Stříbrného zvonu.

           

Svoboda Vít ml.

Mladý, obětavý, pracovitý a nápaditý muž. Za starost o kostel sv. Prokopa v Libošovicích a za pečlivé obhospodařování přilehlého původního hřbitova, kde se už víc než 100 let nepohřbívá. Jeho přičiněním vznikla uprostřed rušné návsi klidná duchovní zahrada. Vyčištěné a upravené hroby jsou osázeny květinami, prostor je doplněn lavičkami zvoucími k usednutí. Ptačí budky, pítka a jiné drobné detaily citlivého, vnímavého návštěvníka doslova chytnou za srdce.

 

Šedivá Jitka

Za dlouholetou pečlivou práci v redakci Libáňských novin, za korektury textů a za články, kterými do novin přispívá. Je výraznou oporou redakční rady.

 

Šedivá Věra a Podzimková Bohuslava

Věra Šedivá (zakladatel) a Bohuslava Podzimková (pokračovatel). Za pravidelné měsíční setkávání důchodkyň i dalších místních žen (původně ženy pečící pravé dětenické koláčky na festival Foerstrovy Osenice či sraz rodáků a přátel) v sokolovně v Dětenicích, spojené s různými kulturními vložkami či besedami s významnými občany z našeho okolí. Akce nese hovorový název „Babinec“.

 

Šimůnková Marie

Vynikající pečlivá kronikářka z Vesce u Sobotky. Navázala na své předchůdce a příkladně zaznamenává veškeré dění nejen v obci samotné. Paní Marie využívá záznamů k porovnání událostí minulých a současných, publikuje články ve Zpravodaji Šrámkovy Sobotky. Připravila velmi pěkné vzpomínkové vyprávění na Vánoce svého dětství na závěrečné setkání zimního semestru Virtuální univerzity třetího věku v sobotecké knihovně. Dbá o upravený vzhled nejen jejich fotogenické památné chalupy č. p. 15, ale i veřejného prostranství v památkově chráněné vesnické rezervaci Vesec, kam míří v průběhu roku stovky návštěvníků.

 

Šourek Jiří

Učitel Střední školy zahradnické v Kopidlně. Za výrazný podíl na organizaci mezinárodní soutěže středních zahradnických škol Kopidlenský kvítek a dalších akcí. Za velký zájem o kopidlenský zámek a rod Schliků, který dovede přenášet na své studenty i další zájemce o regionální historii.

 

Šrůtová Magdalena

Za nápaditou a laskavou práci knihovny, která je otevřena všem čtenářům. Připravuje krásné výstavy, autorská čtení, pomáhá s akcemi univerzity třetího věku, organizuje besedy. Ze sobotecké knihovny vytváří oázu čtenářského zájmu.

 

Šťovíčková Dagmar

Členka kulturního výboru v Lukavci. Tančí Českou besedu, je autorkou nápadu tančit ji na Sněžce, zařídila také zapsání této akce do České knihy rekordů. Svými dalšími nápady přispěla k rozšíření kulturní činnosti v Lukavci. Podílela se na přípravě programu při udílení ceny Jivínský Štefan v Lukavci v roce 2023.

 

Šulcová Lenka

Za pořádání besed a autorských čtení se zajímavými osobnostmi v Novopackých sklepích a v novopackém kině.

 

Taneční studio M Petra a Jaroslavy Mertlíkových, Jičín

Za taneční hodiny pro několik generací mladých lidí, kterými jim Jaroslava a Petr Mertlíkovi dnes už společně s dcerou Petrou Josefovou a dalšími spolupracovníky i bývalými žáky pomáhají při vstupu do společenského života.

 

Tělocvičná jednota Sokol Sobotka

Za pomoc s organizací velkých společenských akcí – tanečních, plesů, i schůzek spolků a setkání s historií Sokola v Sobotce.

           

Tměj Jakub

Za pořádání předvánočního zpívání koled v kostele v Březině, do něhož zapojuje i místní děti. Po několik let byly při této příležitosti vybírány dobrovolné příspěvky na opravu střechy kostela.

 

Tomíček Jan

Za obohacování kulturního dění v Hořicích a okolí. Za probouzení zájmu o minulost regionu u mladých lidí. Je šéfredaktorem vlastivědného časopisu Pod Zvičinou, předsedou spolku Strozzi – spolku přátel hořického zámku, dlouholetým členem pěveckého spolku Ratibor, spolupracuje s městským muzeem. Je oblíbeným učitelem hořického státního gymnázia, udržuje na dobré úrovni partnerské vztahy s Dolnolužickým gymnáziem v Chotěbuzi.

 

Tomíčková Oldřiška

Za rozsáhlou kulturní činnost. Je dlouholetou pracovnicí hořického muzea, redaktorkou časopisu Pod Zvičinou, členkou a předsedkyní ženského pěveckého spolku Vesna, členkou spolku Strozzi – spolku přátel hořického zámku, spolupracuje s organizátory kulturních akcí v hořické synagoze. Výrazně se podílí na přípravě udílení ceny Jivínský Štefan.

           

Turek Vladimír                      2x

Za podporu kulturního dění na Jičínsku a při vydávání regionálních publikací, za aktivní zájem památky a o činnost svazku obcí Mariánská zahrada, za hru na varhany i zpěvní doprovod v kostelích na Kopidlensku a Libáňsku i v blízkém okolí.

 

Typlt Jaromír

Za připomínání dnes už méně známých a pozapomenutých spisovatelů Novopacka formou přednášek a článků v místním tisku nebo prosazením nového vydání jejich děl (např. knihy Josefa Kocourka).

 

Uhlířová Magda

Ředitelka Základní umělecké školy v Nové Pace. Za velký podíl na organizaci festivalu Improfest, věnovaného nejen historické hudební improvizaci.

 

Ulrychová Eva

Za popularizaci archeologie – za přednášky a komentované procházky.

 

Vacková Lenka

Za dlouholeté úspěšné vedení K-klubu Jičín, zařízení, které se věnuje volnočasové aktivitě dětí a mládeže. Je mimořádná osobnost zvládající bravurně nejen své profesní pedagogické a řídící povinnosti. Činovníci ve školství, kultuře, ale také např. v sociální oblasti ji znají jako velmi pracovitou, tvůrčí, mimořádně obětavou a vstřícnou ženu se silným citem pro spolupráci s širokým okruhem institucí, spolků i jednotlivců, včetně organizací pečujících o sociálně slabé nebo zdravotně znevýhodněné. Její nasazení, tvůrčí a organizační samostatnost se stala při spolupráci na nejrůznějších akcích Jičínska nepostradatelnou. Mnohé z uvedeného koná nad rámec svých pracovní povinností.

 

Vágenknecht Martin

Za příkladnou činnost kronikáře Mlázovic. Do kroniky zapisuje současnost, ale ohlíží se i do minulosti. Je autorem tří knih přibližujících zdejší život v uplynulé době. Nominace je také za výrazný podíl na kulturním a společenském dění v Mlázovicích.

 

Valenta Jaromír

Za příkladnou práci starosty a místostarosty obce Střevač Za zájem o historii obcí Střevač, Štidla a Nadslav, za starost a péči o zdejší památky i podporu kulturního dění.

 

Vališka Radomír a Vališková Iveta

Za obohacování kulturního života v Dětenicích. Za výrazný podíl na organizaci Foerstrových Osenic (setkání pěveckých sborů z České republiky i ze zahraničí) a Dětenického divadlování (přehlídky divadelních představení amatérských souborů).

 

Valter Jiří Qido a Valterová Eva

Za pořádání výstav ve své Galerii Na Špejcharu v Bukvici.

 

Vaněk Libor

Za mnohaleté pořádání kulturních akcí ve Psinicích – Bramborakiáda, Babetiáda, Loučení s prázdninami, koncert Kůsovic koledníků v kostele a jeho výzdoba a otevření v období Vánoc. 

 

Vaněk Miroslav

Za prezentaci Libošovic, Sobotecka a Českého ráje na vlastních webových stránkách https://www.libosovice.cz/. Za významný podíl na přípravě letní akce Pozorování oblohy v Malechovicích. Také za organizování turnajů v karetní hře Prší.

 

Vaníčková Naděžda

Za její divadelní vystupování a za uchování záznamů o ochotnickém divadle v Kopidlně v 60. a 70. letech 20. století. Je jedním z posledních žijících pamětníků. Kronika, v níž zachytila dobu svého hereckého působení, budila v roce 2022 pozornost na akci Čtení z místních kronik, doprovázející čtení o divadle v Kopidlně, které se paní Vaníčková zúčastnila.     

 

Velartová Jaroslava

Za hluboký zájem o historii a přírodu Kostelce, Kopidlenska a Českého ráje. Dokázala pro něj získávat své žáky v kopidlenské škole a získává pro něj i širší veřejnost. Také za knížečky pověstí vztahující se k různým místům tohoto kraje.

 

Víchová Dana

Knihovnice v Lukavci u Hořic. Za pečlivou práci a zájem o čtenáře. Pořádá kvízy, tréninky paměti, besedy, přednášky, zájezdy a jiné akce. Navštěvuje seniory nad 70 let s dárkem, květinou a gratulací od obecního úřadu.

 

Vildmanová Veronika

Za vytrvalou snahu přinášet do širokého povědomí posluchačů vážnou hudbu v podání místních i známých interpretů a na profesionální úrovni. Za tradiční koncerty na Humprechtu, v Osenicích i v Jičíně.

 

Vlastenecká obec baráčníků pro Sobotku a okolí

Za udržování tradic sousedského života a za krásná setkávání, výlety a péči o historické kroje, které ochotně tetičky předvádějí vedle baráčnického svérázu a dalších cenností, jako je flašinet, trouba ponocného a organizování tradičního živého betlému.

 

Volák Jan

Za rekonstrukci a provozování pohyblivého a ozvučeného betlému vytvořeného v letech 1895–1910 rukou dětenického rodáka, fotografa Vincence Novotného a v pozdějších letech udržovaného jeho synem Josefem Novotným, fotografem v Libáni. Betlém má svou stálou expozici v pamětní síni Foersterova rodu v Osenicích. Každoročně v předvánočním čase zajišťuje Jan Volák s celou rodinou prohlídky betlému i s výkladem o jeho záchraně.

 

Vydra Jiří

Ředitel, dramaturg, grafik Valdštejnského imaginária, z. ú., Jičín. Za mnohaleté, neobvykle tvůrčí, autorsky progresivní a vždy nečekaně a překvapivě realizované akce ve Valdštejnské lodžii. Vtiskl tomuto místu osobitost a genia loci, které se podaří jen málokdy, málokde a málokomu.

 

Wilda Jiří

Za neokázalé, avšak systematické, setrvalé a ve svém stylu nezaměnitelné provozování Valdické brány a Ševcovny v Jičíně, trvající již zhruba dvě desetiletí. Akce konané na obou místech patří k dlouholetému kulturnímu i společenskému zázemí Jičína, bez kterých by město postrádalo velmi mnoho ze své „veřejné tváře“.

 

Wildová Vlaďka

Novinářka Českého rozhlasu. Za Dobré zprávy z Českého ráje, které jsou její osobní aktivitou přinášející informace profesionálně zpracované, obsažné a důvěryhodné. Vydává je v elektronické podobě již od roku 2014 a nalezneme v nich zprávy ze všech oblastí života, kulturu velkého rozsahu nevyjímaje.

 

Základní umělecká škola J. B. Foerstera Jičín

Škola, která pod vedením ředitelky Jaroslavy Komárkové patří v Jičíně k jedněm ze základních pilířů kultury. Za skvostné plnění vzdělávací funkce, o čemž svědčí hudební, dramatická i pěvecká vystoupení žáků v Jičíně i mimo něj. Množství z nich odvádějí pedagogové mimo svůj pracovní čas a vždy na nejvyšší možné úrovni. Také za organizaci rozsvícení vánočního stromu a velmi zdařilého a veřejností hojně navštíveného festivalu v zámeckém parku ZUŠ OPEN, který zaštiťuje Nadační fond Magdaleny Kožené a na kterém předvedla své umělecké schopnosti všechna oddělení ZUŠ. 

           

Zíková Petra

Bioložka, zástupkyně ředitele Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Za činnost směřující k záchraně a péči o ohrožené biotopy vzácných druhů rostlin a živočichů. Za přednášky, výstavy, články i publikace přispívající k poznávání přírody a probouzející kladný vztah k ní.               

 

Zlatník Hynek

Za prezentaci Jičínska. Za aktivity týkající se zdejších památek a přírody. Také za pomoc spolkům.

 

Zpravodaj Šrámkovy Sobotky – redakce

Za neúnavné a pečlivé informování o všech událostech v Sobotce a okolí a za skvělé a fundované články o historii našeho kraje a také o osobnostech, které život v Sobotce ovlivnily.

 

Žantovský Martin                 2x

Za redakční přípravu regionálních tisků (např. čtvrtletníku Kopidlenské listy), za články do novin a vytváření fotografické dokumentace kulturních akcí na Jičínsku.

           

Železnický zpravodaj – redakce

Za přípravu dvouměsíčníku informujícího o současném životě i minulosti města a blízkého okolí.